Table of Contents




340 EUR
Specs
| Spec | Value |
|---|---|
| Reference | LEA861988 |
| Diameter | 39mm |
| Height | 10mm |
| Material | Stainless steel |
| Water resistance | 100m |
| Crystal | Hardlex |
| Movement | Miyota OS2035 |
| Power reserve | 42 |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
Background
The Laco Augsburg Type A exemplifies the original Fliegeruhr design from the 1930s–40s. Laco was one of five manufacturers licensed to produce the Beobachtungsuhr (observation watch) for the Luftwaffe. This modern version maintains the era-correct proportions: 39mm case, sandwich dial with Mercedes hands, and robust mechanical movement.
Links
https://www.laco.de/en/watches/pilot-watches-basic/pilot-watch-augsburg-39mm-automatic-leather-strap