Table of Contents






2,249 EUR
Specs
| Spec | Value |
|---|---|
| Reference | CMM20-20 |
| Diameter | 38.5mm |
| Height | 9.3mm |
| Material | Stainless steel |
| Water resistance | 100m |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Yema CMM.20 in-house |
| Power reserve | 65 |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
Background
The Wristmaster Slim showcases Yema's proprietary CMM.20 micro-rotor movement, a modern in-house caliber developed in collaboration with Swiss partners. At 38.5mm with only 9.3mm height, it represents a contemporary interpretation of the classic Wristmaster line that dates to the 1950s.
Links
https://yema.com/de/products/yema-wristmaster-slim-cmm-20-76-24-05-sn-m