Table of Contents



949 EUR (reduced to 636 EUR on 250707)
Specs
| Spec | Value |
|---|---|
| Reference | NAVY-SC |
| Diameter | 42mm |
| Height | 13.5mm |
| Material | Stainless steel |
| Water resistance | 300m |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Miyota OS20 |
| Power reserve | 42 |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
Background
The Navygraf Super Compressor revives Yema's 1960s dive watch lineage with a larger, more robust case and enhanced water resistance. The compressor-style case bezel and Crown Guard protect the movement, drawing from the Superman dive watch that served French Navy helicopter rescue teams.
Links
https://yema.com/products/yema-navygraf-super-compressor-ynav24sc-gms