Table of Contents

vacheron-constantin.com
vacheron-constantin.com



Specs
| Spec | Value |
|---|---|
| Reference | 4200H/222A-B934 |
| Diameter | 37 mm |
| Height | 7.95 mm |
| Material | Stainless steel, brushed |
| Water resistance | 50 m |
| Crystal | Sapphire (both sides, glareproofed) |
| Movement | Cal. 1003 |
| Power reserve | 40 hours |
| Functions | Hours, minutes, seconds |
34,000 EUR
Background
The Historiques 222 is a faithful reissue of the 1977 original, designed by Jorg Hysek and released as Vacheron Constantin's first integrated-bracelet sports watch. The 2022 reissue honors that pioneering design while leveraging modern materials and the legendary Cal. 1003 movement. At 37mm and under 8mm thick, it embodies ultra-thin elegance while delivering ultra-luxury finish and provenance.
Links
https://www.vacheron-constantin.com/ww/en/collections/historiques/4200h-222a-b934.html