Table of Contents

Specs
| Spec | Value |
|---|---|
| Reference | 603.010 |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 11.7 mm |
| Material | Stainless steel, bead-blasted |
| Water resistance | 500 m |
| Crystal | Sapphire, AR coating |
| Movement | Sellita SW 200-1 |
| Power reserve | 38 hours |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Special | Anti-magnetic to 80,000 A/m |
2,500 EUR
Background
The EZM 3 is part of Sinn's mission timer series developed with German customs and law enforcement. It bridges Sinn's dive watch and professional instrument watch lines, offering 500m water resistance with full anti-magnetic shielding and a highly legible bead-blasted dial. The watch targets technical professionals in aquatic environments who require both depth rating and magnetic protection.
Links
https://www.sinn.de/en/watches/area-of-application/diving-watch/ezm-3.html