Table of Contents

Specs
| Spec | Value |
|---|---|
| Reference | SRPG29K1 |
| Diameter | 39.4 mm |
| Height | 13.2 mm |
| Material | Stainless steel |
| Water resistance | 100 m |
| Crystal | Hardlex (curved) |
| Movement | 4R36-07G0 |
| Power reserve | 41 hours |
| Functions | Hours, minutes, seconds, day-date |
Background
The SRPG29 is the black-dial variant of the Seiko 5 Sports Field series. Same 39.4mm case and 4R36 movement as the SRPG27. The black dial with white indices is the most traditional field watch colourway in the range. Like all current Seiko 5 models, it ships on a nylon strap but accepts standard 20mm replacements.