Table of Contents

IW328201-Pilot's Watch Mark XX
iwc.com



Specs
| Spec | Value |
|---|---|
| Reference | IW328201 |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 10.8 mm |
| Material | Stainless steel |
| Water resistance | 100 m |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Cal. 32111 |
| Power reserve | 120 hours |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
5,700 EUR
Background
The Pilot's Watch Mark series began in 1936 with the original Spezialuhr für Flieger, designed for the German Air Force. The Mark XI (1948) became the standard issue for RAF pilots. The Mark XX, released in 2023, represents the latest iteration with a 120-hour power reserve, drawing directly from this seven-decade lineage of professional aviation watches.
Links
https://www.iwc.com/ch/en/watch-collections/pilot-watches/iw328201-pilot_s-watch-mark-xx.html
Blue dial variant:
https://www.iwc.com/eu-en/watches/pilot-watches/iw328203-pilots-watch-mark-xx

