Table of Contents



Specs
| Spec | Value |
|---|---|
| Reference | C65-38A3H3-S00K0-B0 |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 11.9 mm |
| Material | 316L stainless steel |
| Water resistance | 150 m |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Sellita SW200-1 |
| Power reserve | 38 hours |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
1,390 EUR
Background
The C65 Sandhurst is Christopher Ward's field watch inspired by British military tradition and training. The Sandhurst branding references the Royal Military Academy. With a robust Sellita movement, sapphire crystal, and 150m water resistance, it delivers field-watch credentials at a DTC price point significantly below Swiss brand equivalents. Christopher Ward's in-house SH21 movement architecture informs the brand's commitment to mechanical quality at accessible prices.
Links
https://www.christopherward.com/c65-sandhurst-series-2/C65-38A3H3-S00K0-B0.html